Domů  /  Chci změnit  /  800 milionů pro Liberec

Liberec ročně přichází o 800 milionů z daní od státu

Liberec, páté největší město v České republice, zaostává ve svém rozvoji za jinými městy. Proč? Nemá totiž už téměř žádné příjmy z prodeje majetku, který je z velké části rozprodaný. Město zároveň splácí obrovský dluh ve výši 2 miliard. Ale hlavně má vzhledem k jiným městům extrémně malé daňové příjmy od státu.
Chci podepsat petici

 

002


Kdyby měl Liberec stejný daňový koeficient jako např. Plzeň, měl by v rozpočtu ročně o 800 milionů navíc, tedy zhruba dvojnásobek toho, co má dnes! Jen splátky dluhu po éře ODS a ČSSD činí zhruba 170 mil. Kč ročně. Máme přitom stejně jako Plzeň ZOO, botanickou, třísouborové divadlo, tramvaje i autobusy. Není divu, že si Plzeň může dovolit stavbu spalovny za 2 miliardy a depa pro dopravní podnik za 1,2 miliardy.

S tímto pro Liberec vysoce nespravedlivým faktem, který přispívá k tomu, že na mnoho věcí nejsou peníze, nic neudělali ani politici ODS, ani ČSSD, ani ANO, kteří byli v minulých letech voleni jako poslanci či senátoři. Přitom tyto strany měly či mají své ministry financí.

Když jsem se před deseti lety rozhodl bojovat s korupcí v Liberci, mnozí mi moc nevěřili. Včetně tehdy všemocné ODS. Dnes má liberecká ODS preference 5 % a je v opozici. Korupční chobotnice dostala těžký úder a je alespoň v Liberci mimo hru. Svůj první cíl jsem splnil.

Stejně tak vím, že se jednou změní i tato nespravedlnost, kdy má občan Liberce pro stát mnohem menší cenu, než občan Plzně či Ostravy. I kdyby se mi tento rozdíl podařilo snížit jen o polovinu, znamenalo by to pro Liberec ročně 400 milionů navíc. A to už bude znát. Bez Vaší podpory to ale nedokážu.

Co chci udělat: Prosadit ve spolupráci s dalšími senátory a dalšími městy, jako Olomouc či Hradec Králové, změnu zákona o rozpočtovém určení daní, např. formou senátorské zákonodárné iniciativy

 

Tento článek byl sdílen 0 x
 000