Domů  /  Chci změnit  /  Konec drahé vody i tepla je možný

Konec drahé vody i tepla je možný

Liberecký kraj i Liberec mají jeden smutný primát – patří k místům s nejvyššími cenami za vodné a stočné a za dodávky tepla v Česku. Příčiny jsou podobné jako jinde – nepromyšlená privatizace, neschopní či zaplacení členové dozorčích rad a neochota většiny politiků se tomuto problému systematicky věnovat.

 


Víte, že česky znějící firmu Severočeské vodovody a kanalizace většinově vlastní francouzská nadnárodní společnost Veolia? A že tu není proto, aby se starala o co nejlevnější vodu a co nejlepší stav kanalizací, ale aby přinášela svým akcionářům co největší zisk? Ročně jde o stovky milionů. Přitom i v krajském Liberci na mnoha místech dodnes chybí kanalizace…

S libereckou teplárnou je to podobné. Tu a také libereckou spalovnu vlastní německý koncern MVV. Spalovnu přitom původně postavily na úvěr obce z regionu, včetně Liberce či Chrastavy. V té době byl členem dozorčí rady spalovny i Michael Canov, tehdy člen ODS…

Spalovna byla bohužel též zprivatizována. Nejprve ji s neuvěřitelnou slevou jedné miliardy korun od České konsolidační agentury namísto Liberce koupila po dohodě s místními politiky PPF Petra Kellnera. Ten ji pak za pár let se ziskem prodal právě MVV.

Spotřebitelé se tak bohužel stali nedobrovolnými sponzory akcionářů těchto dvou firem. V Liberci již rok vedeme tvrdá jednání s firmou MVV, která má v Teplárně Liberec 70% podíl, 30% má město. Díky spolupráci s právními i ekonomickými experty směřujeme k podstatnému snížení ceny tepla. Je to ale boj o každou korunu.

Snížení cen vody, tepla a energií vyžaduje odvahu, neúplatnost a vytrvalost v boji s mocnými korporacemi. Myslím, že přesně to Vám mohu nabídnout.

Co chci udělat? Chci jako senátor prosadit, aby Státní fond životního prostředí vyhradil část peněz na úvěry pro obce, abychom mohli vykoupit akcionářské podíly a získat tento strategický majetek zpět do svého vlastnictví. Dlouhodobě se to vyplatí.

Tento článek byl sdílen 0 x
 100