Domů  /  Chci změnit  /  Hejtman Půta a Metrostav. Korupce je stále problém.

Hejtman Půta a Metrostav. Korupce je stále problém.

V roce 2014 obvinila protikorupční policie hejtmana Půtu od Starostů z korupce při ovlivňování evropské dotace za zhruba 55 milionů ve prospěch stavební firmy Metrostav. Přes toto obvinění je však hejtman stále ve funkci a těší se podpoře většiny stran v krajském zastupitelstvu. Na rozdíl od dalšího kandidáta do Senátu, Půtova kolegy Michaela Canova, si myslím, že to není v pořádku. Hejtman měl už dávno odstoupit.

 


V kauze hejtmana Půty není hlavním problémem to, jestli dostal půlmilionový úplatek. Hlavním problémem je to, že chtěl jemu blízkému Metrostavu přihrát dotaci, kde bylo z 55 milionů celých 23 určeno na úplatky a jako profit vybraným kumpánům.

Zakázku na stomilionovou rekonstrukci budovy vedle krajského úřadu získal Syner jen díky vyloučení pěti ze sedmi nabídek, z toho tři byly výhodnější. Stavební dozor navíc kraj zadal firmě Investing CZ s úzkými vazbami na Syner. Je to už klasický scénář. Třeba jako u rekonstrukce základní školy v Desné za 150 milionů v době, kdy byl starostou města dnešní ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Čtyřmiliardová soutěž na autobusovou dopravu je od počátku manipulována dle potřeb firmy BusLine, napojené na většinu politických stran. Do krajského výboru dopravy, který měnil podmínky zakázky, nominovali KSČM a Starostové pro LK přímo dva zástupce této firmy!

Před rokem vypravil Miroslav Pelta, majitel fotbalového klubu v Jablonci, soukromý letecký speciál na zápas jeho klubu v Amsterodamu. Na palubě byla i skupina krajských politiků, kteří výlet dostali jako dárek. Účastníci Peltova zájezdu, krajští Starostové, ODS a ČSSD, měli ale smůlu, protože se na jejich výlet přišlo. Na Západě by museli ihned odstoupit, u nás se zmohli jen na trapné výmluvy. Krátce po výletu kraj schválil návrh na poskytnutí mnohamilionových dotací, mimo jiné pro klub pana Pelty. Rozpočet kraje spravuje Marek Pieter, SLK, který byl mezi výletníky také.

I proto jsem před dvěma lety založil neziskovou organizaci Krajské protikorupční pracoviště, která se zabývá podobnými kauzami. Jak asi tušíte, část místních politiků ji vůbec nemá ráda…

Co chci udělat? Chci podpořit zákon, který umožní získat všem lidem, kteří na korupci upozorní, odměnu 10 až 30 % z ušetřené částky, podobně jako je tomu v některých jiných zemích. To se vyplatí nám všem.

Tento článek byl sdílen 0 x
 300